O nama
A kako je sve počelo?
Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre nevladina je i nestranačka organizacija u koju se dragovoljno uključuju osobe s invaliditetom te svi građani, fizičke i pravne osobe, voljne dati svoj doprinos u ostvarivanju ciljeva i misija Društva.
Redovni članovi društva su osobe s invaliditetom s oštećenjem lokomotornog sustava od najmanje šezdeset posto.
Društvo djeluje na području južne Istre, nekadašnje Općine Pula tj. na području gradova Pule i Vodnjana te općina Barban, Fažana, Ližnjan , Marčana, Medulin i Svetvinčenat.
Broj članova kreće se oko 330, od čega je gotovo 70 posto osoba s prebivalištem na području Grada Pule.
Entuzijasti, Mirjana Ružnjak i Mladen Pucarić uz podršku ostalih osnivača, Žarka Bakića, Franje Bertetića, Lidije Buršić, Nikole Catele, Sulje Džinovića, Marka Labusa, Srećka Lalića, Marijana Mihelića i Antonije Tomičić, uvjereni kako udrugu osoba s invaliditetom moraju voditi osobe s invaliditetom, sukladno tadašnjim zakonima, dana 23. siječnja 1982. godine osnovali su Društvo kao društvenu organizaciju sa širokim spektrom djelovanja.
U narednom periodu, usklađujući se sa zakonima i društvenom situacijom, Društvo je mijenjalo ustrojstvo i naziv.
Godine 1997. usklađenjem sa Zakonom o udrugama Društvo biva upisano u Registar udruga pri Uredu državne uprave u Istarskoj županiji i mijenja ime u Društvo tjelesnih invalida Pula.
Kasnije, 1999. godine, vođeni geografskim ustrojem jedinica lokalne samouprave na području nekadašnje Općine Pula, ustrojene su Podružnica grada Pula, Podružnica grada Vodnjana, Podružnica općine Barban, Podružnica općine Fažana, Podružnica općine Ližnjan, Podružnica općine Marčana, Podružnica općine Medulin, Podružnica općine Svetvinčenat koje predstavljaju ustrojstvene jedinice Društva. Podružnice imaju svoja tijela upravljanja no nemaju svojstvo prave osobe.
Dana 17. studenog 2007. godine na redovnoj sjednici skupštine usvojen je novi Statut, promijenjen je naziv udruge iz Društvo tjelesnih invalida Pula ( DTIP) u Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom (DOSTI) i u daljnjem se tekstu umjesto riječi “tjelesni invalid” koristi izraz “osoba s tjelesnim invaliditetom”, čime smo se uskladili s međunarodnim smjernicama i naglasili tezu kako je osoba nositelj nekog oblika invaliditeta, no nije invaliditet to što ju definira kao osobu.
Zadnja izmjena Statuta i naziva Društva desila se u rujnu 2015. godine kada je Društvo promijenilo naziv u Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom južne Iste čime je jasnije definirano geografsko područje djelovanja.
Radom Društva upravljaju članovi kroz tijela Društva.
Najviše tijelo upravljanja Društvom je Skupštinu koju čini 27 zastupnika izabranih po principu jedan član, jedan glas.
Predsjedništvo je izvršno tijelo i broji 11 članova, a bira ga Skupština Društva.
Nadzorni odbor je tijelo koje obavlja nadzor nad materijalnim i financijskim poslovima Društva, kao i nadzor nad primjenom općih akata.
U provođenju aktivnosti Društvo surađuje s brojnim vanjskim suradnicima i članovima, ustanovama, institucijama te trgovačkim društvima.
U veliki broj aktivnosti uključuju se volonteri, bez čijeg bi sudjelovanja neke od njih bilo gotovo nemoguće realizirati. Društvo vodi vlastiti registar volontera.
Društva je osnovano s ciljem osnaživanja osoba s invaliditetom i djece s teškoćama za aktivno participiranje u životu obitelji i zajednice općenito, radi unaprjeđenje kvalitete života, medicinske, edukativne, profesionalne i socijalne rehabilitacije osoba s tjelesnim invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju te radi unapređenja zakonodavnog, institucionalnog, financijskog i strateškog okvira u korist osoba s tjelesnim invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju.
Naša je vizija društvo jednakih mogućnosti dok nam je misija omogućiti uvjete za dostojanstven i kvalitetan život te socijalnu uključenost, pružanjem socijalnih usluga i promicanjem prava osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju na svim razinama.
Poštivanje različitosti, volonterizam, profesionalnost, solidarnost, ravnopravnost, vjerodostojnost, ustrajnost, odgovornost, zalaganje za opće dobro, javnost djelovanja, transparentnost, suradnja i zajedništvo, vrijednosni su principi na kojima Društvo počiva.
Od 1982. godine svojim radom doprinosimo stvaranju tolerantnije, pristupačnije i inkluzivnije zajednice!
Aktivnosti koje smo provodili i koje provodimo možemo podijeliti u dvije osnovne kategorije:
-
ZAGOVARANJE – kroz akcije i kampanje upozoravali smo i ukazivali na prostorne barijere, na potrebe djece s poteškoćama od rane intervencije preko osnovnoškolskog, srednjoškolskog i visokog obrazovanja, na nejednakosti koje susrećemo na tržištu rada.
-
PRUŽANJE VANINSTITUCIJSKIH SOCIJALNIH USLUGA – predstavlja niz aktivnosti (usluga prijevoza, usluge osobne asistencije, usluge pomoći i podrške, savjetovalište, organizacija aktivnog i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena) kojima se nastoji unaprijediti kvaliteta života naših članova
Mijenjanje svijesti okoline o osobama s invaliditetom kao jednakovrijednim i jednako sposobnim članovima društva koji su spremni i mogu dati svoj doprinos u svakodnevici svoje obitelji, profesionalno, ali i na poljima društvenog života općenito okosnica su minulog, ali i budućeg rada Društva. U najvećoj mjeri aktivnosti su usmjerene k članovima koji su pri samozbrinjavanju ovisni o pomoći druge osobe.
Individualni pristup svakom problemu, svakom članu i rješavanje problema koji vrlo često izgledaju nerješivima, najveći su izazovi s kojima smo se kroz godine susretali.
Uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u redovito školovanje, zapošljavanje, pristupačne ustanove, mobilnost, izazovi su s kojima smo se tijekom godina susretali i uspješno ih svladavali.
No trendovi se mijenjaju, odnosi spram osoba s invaliditetom se mijenjaju i vjerujemo kako smo i mi, odnosno trud i rad koji smo uložili, zaslužni za barem djeličak promjena koje danas vidimo.